Starostlivosť o oblečenie
BIO BAVLNA
VLNA
MERINO VLNA
KAŠMÍR
Tento materiál sa považuje za jeden z najluxusnejších a najdrahších prírodných textílií. Táto vlna sa získava z podsady kašmírskej kozy. Všetky výrobky z kašmírovej vlny sú veľmi jemné, mäkké, príjemné na dotyk i nosenie. Kašmír zahreje podstatne viac ako produkt z ovčej vlny.
Ako každá vlna, aj tá kašmírová vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Kašmír je luxusný materiál s výbornými estetickými a úžitkovými vlastnosťami. Nevhodnou starostlivosťou však môže byť nenávratne poškodený alebo zničený.
Čistenie: Kašmír nikdy neperte pri teplote vyššej ako 20 °C. Iba pri teplotách vody do 20 °C si kašmírové oblečenie udrží svoj tvar, nezráža sa a neplstnatie. Ak sa rozhodnete vyprať sveter v automatickej práčke, použite program na pranie vlny a s teplotou do 20 °C. Pokiaľ je to však možné, vyperte sveter ručne. Nikdy nežmýkajte v rukách, použite radšej odstreďovanie automatickej práčky na maximálne 1000 otáčok / min. Pri praní môžete použiť napríklad detský šampón alebo špeciálne šampóny na vlnu.
Sušenie: Kašmírové oblečenie sa nesmie sušiť v sušičke a ani na priamom slnku. Mohli by sa nenávratne poškodiť, zraziť a stratiť svoju jemnosť a mäkkosť. Toto oblečenie nie je potrebné žehliť
Tvorba žmolkov sa objavuje najviac u nových svetrov. Žmolkovanie samo o sebe nie je chybou, patrí ku každému výrobku z prírodnej vlny.
Po druhom alebo treťom vypraní by mali úplne vymiznúť. Na odstránenie žmolkov môžete použiť napríklad jemnú kefu, alebo odžmolkovač.
ĽAN
Ľanové vlákno sa považuje za jedno z najpevnejších prírodných materiálov. Táto tkanina, je hypoalergénna, má mikrofóbny účinok, chráni nás pre slnkom. Má vysokú absorpčnú schopnosť, vzdušnosť a taktiež aj tepelnú vodivosť.
Čistenie: Tým, že ľan je veľmi nasiakavá tkanina, odporúčame pranie s minimom pracieho prostriedku. Odporúčame ľanový výrobok pred praním ešte namočiť. Farebné ľanové textílie perte s pracími prostriedkami bez bielidla. Nepoužívajte aviváž. Aviváž môžete nahradiť plákadlom. Ľanové výrobky perte na šetrnom programe (jemné prádlo, delicate wash) na max 30 stupňov. Ak potrebujete odstrániť škvrny, odporúčame Vám žlčové mydlo aplikovať priamo na škvrnu (pri objednávke Vám jedno malé aj zabalíme)
Ak chcete predísť krčeniu, nežmýkajte prádlo pred sušením. Ak žmýkate v práčke, tak vyberte čo najmenšie otáčky (do 400).
Sušenie: Ľan nesušiť v sušičke ani na priamom slnku. Výrobky z ľanu veľmi rýchlo schnú. Ak by sa sušili v sušičke alebo na slnku, vlákna sa môžu poškodiť, pretože sa vysušia až veľmi.
Ľan sa ľahko krčí (znamená kvalitný ľanový výrobok), ale sa aj ľahko žehlí. Tieto výrobky je ideálne žehliť vo vlhkom stave alebo žehliť s naparovaním. Ideálne je, ak ich žehlíme na ruby, vtedy si ľan zachová svoju lesklosť.
HODVÁB
Hodváb patrí do kategórie luxusných prírodných materiálov. Vyznačuje sa krásnym leskom a príjemným dotykom.
Čistenie: Vyžaduje jemné zaobchádzanie pri praní. Väčšina hodvábnych materiálov si vyžaduje čistenie v čistiarni, kde máte záruku, že nestratí svoj lesk. V prípade, že sa rozhodnete pre pranie v rukách, použite iba vlažnú vodu, jemný prací prostriedok alebo detský šampón. Látku nechajte odtiecť, nežmýkajte, aby sa vlákna nepolámali. Na pranie v práčke používajte špeciálne programy pre citlivé hodvábne textílie.
Sušenie: Konečný program Úprava hodvábu v sušičkách uvoľní hodvábne vlákna v teplom prúde vzduchu a zabráni tvorbe pokrčenia. Pretože sú vlákna veľmi citlivá na vysoké teploty, mal by sa hodváb, ešte ľahko vlhký žehliť naruby na max. 1. stupeň.
Related posts
Bojíte sa, že požičané oblečenie zničíte? Čo v takom prípade?
Medzi najčastejšie otázky, ktoré dostávame sú ohľadom poškodenia, permanentného znečisteni